Porovnání cen elektřiny a plynu

cena-plynu

Změnit dodavatele není nijak složité, ale jak zjistit, který je spolehlivý? Obraťte se na finanční portál usporypenez.cz a nemusíte mít starost, že zvolíte špatně. My srovnáváme nabídky pouze prověřených dodavatelů a vyřídíme za Vás všechnu administrativu. Změna dodavatele je dokonce ošetřena platnou legislativou a tím je celý proces přijatelnější pro obě strany. Levná energie představuje pro domácnosti nemalé výdaje, které každým rokem narůstají. Porovnání cen jsou zcela objektivní a nestojí Vás žádné peníze a jen minimum času.
 


 
levný plyn je nyní na dosah každému, kdo se více zajímá o to, jak na to. Porovnejte nabídky v naší kalkulačce. Je to snadnější, než si myslíte. Je jen potřeba znát kolik platíme nyní a pak porovnat v kalkulačce s ostatními nabídkami. Vyjedeme Vám seznam dodavatelů, mezi kterými si sami zvolíte toho pravého, se kterým budete mít zájem eventuelně v budoucnu spolupracovat. Vše je zdarma a nezabere Vám to více než několik minut. Buďte však obezřetní a vybírejte také podle toho, aby za Vás dodavatel vyřídil veškerou administrativu. Je to pohodlnější a Vám to ušetří starosti.
 
Levná elektřina Vám přinese úsporu na Vašich účtech až 9 % ročně, což už je nemalá částka. Spočítejte si v on-line kalkulačce svojí roční spotřebu a porovnejte s nabídkou konkurence. Možná budete překvapeni, kolik byste mohli v budoucnu ušetřit. Nezapomínejte, že v tomto ohledu máte plnou možnost výběru, nemusíte se vázat na stávajícího dodavatele, pokud nejste spokojeni, jednoduše přejděte jinam. My Vám se Vším velmi rádi pomůžeme, aby byla Vaše volba jednodušší.

Srovnání cen plynu 2013

plyn

Koncem každého roku se majitelé domácností obvykle dozvědí špatnou zprávu, která se týká cen energií. Většina společností totiž oznamuje zvýšení cen za dodávky zemního plynu a elektřiny. I pouhé srovnání cen plynu a elektřiny pak naznačuje, že domácnosti budou povětšinou platit o stovky korun více nežli v minulém roce.

 


 

Co ovlivňuje ceny plynu v roce 2013

Srovnání cen plynu 2013 ukazuje, že většina společností, které se zabývají dodávkami energií, se snaží ceny držet na přibližně stejných hodnotách jako v roce 2012. Do výsledných cen se však určitě negativně promítne zvýšení DPH na 21%. Ceny plynu mohou ovlivňovat i další faktory. Uvádí se tak, že v průměru dodávky plynu koncovým zákazníkům přeci jen vzrostou, a to o více než 4 procentní body.

 

Na základě srovnání cen plynu lze změnit dodavatele

Každý moderní dům je dnes stavěn tak, aby energetická zátěž byla co nejmenší. I přesto je samozřejmě nutné plyn používat k vaření, případně pak vytápění či ohřevu vody. Rostoucí náklady za dodávky plynu rozhodně nemohou nikoho potěšit. Potěšující je tak jediné, a to fakt, že lidé mohou hledat úspory tehdy, změní-li svého dodavatele plyn. Na základě srovnání cen plynu si snadno ověří, zda v jejich lokalitě nepůsobí dodavatel, který by jim mohl energii dodávat levněji nežli konkurence a firma, s níž mají smlouvu uzavřenou nyní. Je však nutné počítat s tím, že ukončení smlouvy u stávající dodavatele není otázkou hodin či dnů, ale spíše týdnů, neboť zde existují určité výpovědní lhůty. Obecně však platí, že zjistíte-li, že máte možnost odebírat plyn levněji, je vhodné přistoupit ke změně dodavatele plynu co nejrychleji.

Koupě nemovitosti

Koupě nemovitosti

Koupě nemovitosti patří mezi nejvážnější životní rozhodnutí a ve většině případů je největší finanční investicí, s jakou se v životě setkáte. Jelikož ji člověk obvykle absolvuje jen 2 až 3 krát za život, spojuje se v první řadě s velkým pocitem nejistoty.
 


 
Pokud jste už i měli s koupí nemovitosti zkušenost, bylo to pravděpodobně dost dávno a situace na trhu i vaše osobní poměry byly tehdy zcela odlišné.
 

Nejčastější tři otázky související s koupí jsou:

  • Mám kupovat? A pokud ano, mám koupit teď?
  • Jak si mám vybrat, abych koupil správně?
  • Na co si mám dát pozor a jak postupovat, abych koupi později nelitoval?

 
Obecný názor na to, zda kupovat, je většinou jednoznačný – ano. Tvrdí to banky, protože by vám rádi půjčili, tvrdí to stát, protože občan s nemovitostí je odpovědný občan s adresou, který platí daně, tvrdí to zaměstnavatelé, protože se stáváte stabilnějším a pracovitější zaměstnancům, tvrdí to realitní kanceláře, rodinní psychologové, finanční poradci , vaši už nemovitost vlastnící známí i vaši rodiče. Potřeba mít vlastní bydlení je v nás natolik zakořeněná, že jen malý počet z nás volí jinou cestu.
 
Podle průzkumů více než 80% lidí vlastní svůj dům či byt a více než 80% ze zbytku by v budoucnu chtělo své bydlení vlastnit. Tip: Pokud hledáte nemovitosti v Plzni použijte klíčové výrazy jako například byty Plzeň nebo domy Plzeň. Stejně tak výraz reality Plzeň.
 
Tato potřeba je univerzální na celém světě, lze jen procenta se mírně liší.
 
Pokud však odložíme emoce stranou, ve prospěch koupě vlastního bydlení najdeme tři racionální důvody:
 
1. Vlastní bydlení dává pocit jistoty.
Vaše bydlení, i když je zastavené ve prospěch banky, je váš majetek, o kterém rozhodujete vy. Na rozdíl od nájmu rozhodujete, jak dlouho tu budete bydlet, s kým tu budete bydlet, jaká bude kvalita vašeho bydlení a (avšak nejen) jakou barvu budou mít vaše stěny či kde budou viset obrazy.
 
2. Vlastní bydlení poskytuje finanční stabilitu.
Na rozdíl od nájmu, nad jehož finančními parametry nemáte kontrolu (výška nájmu může růst podle vůle pronajímatele), náklady na bydlení do velké míry kontrolujete vy. Ať už je to výškou splátky úvěru (zejména fixací), nebo rozhodováním (případně spolurozhodováním) o výši provozních nákladů (za energie, služby a údržbu).
 
3. Vlastní bydlení představuje formu budování osobního majetku.
Navzdory dramatickým výkyvům cen na trhu nemovitostí v posledních letech představují nemovitosti dlouhodobě jednu z nejbezpečnějších investic. Na atraktivnosti jí přidává i fakt, že takové investici většina (více či méně) rozumí.
 

Přesto však existují i ​​dva zásadní důvody, pro které se koupě vlastního bydlení (dočasně) nedoporučuje:

 
1. Nekupujte vlastní bydlení, pokud vaše finanční situace není stabilní.
Vlastní byt či dům by měl kupovat člověk, který má buď dostatek finančních prostředků (ve formě majetku či úspor) nebo jehož příjmy ze zaměstnání či podnikání jsou relativně stabilní (stabilní zaměstnání, perspektivní podnikání).
 
2. Nekupujte si byt či dům, pokud jsou vaše životní poměry v procesu změny.
Bydlení by měl kupovat pouze člověk, který ví, kde chce v nejbližším období žít, případně iv jakém je svazku a jaké závazky mu z toho vyplynou (partnerství, manželství, děti a pod.)
 
Finanční nestabilita a nejistá životní situace jsou sice zásadní důvody pro oddálení koupě nemovitosti, nejčastěji diskutovanou mezi kupujícími je však situace na trhu. Tu ale záměrně neuvádíme jako zásadní důvod, protože rozhodnutí o koupi nemovitosti, kromě investičního nákupu, by na ni nemělo být vázány.
 
Situace na trhu nemovitostí je i díky událostem od roku 2007 (dramatický růst a následný pokles cen) jednou z najrozporuplnejších témat.
 

Při rozhodování každého kupujícího jsou klíčovými tyto argumenty:

1. Trh nemovitostí z dlouhodobého hlediska ovlivňuje zejména demografie.
I když se počet naší populace dramaticky nezvyšuje, ani neklesá, a pokud se neděje něco dramatické (válka, nákaza, úder meteoritu – vyberte si, co považujete za nejpravděpodobnější), stále tu bude velký (a mírně narůstající) počet lidí s potřebou bydlet ( poptávka).
 
2. Bytový fond je u nás obzvlášť starý a obecně svým objemem a strukturou neodpovídá poptávce.
I když se v poslední době postavilo relativně velké množství nových bytů a domů, stále počtem nespokojili potřebu, která od 2. světové války dramaticky narostla. Zároveň lze říci, že většina bytů a domů (stačí letmý pohled na internet) neodráží současné potřeby bydlení ať už parametry, nebo stavem.
 
Pokud tedy odhlédneme od cyklického vývoje na trzích (nejen realitním), pro individuální specifika vybraných lokalit (lokální poměr nabídka – poptávka) platí obecné pravidlo, že nemovitosti si stabilně udržují svou hodnotu, a tak je rozhodnutí pořídit (investovat do nemovitosti) rozumné a také relativně bezpečné.
 
Pro kupujícího je proto prioritou zrealizovat koupi nemovitosti v daném čase co nejlépe a nejvýhodnější, a ne čekat na ideální situaci na trhu.
 
Z dlouhodobého hlediska (časový horizont 5 – 8 let, resp. I více) totiž správnost rozhodnutí koupit ovlivňují spíše parametry dané nemovitosti ve vztahu k jiným nemovitostem než fakt, že byla koupena před nárůstem cen či v cenovém vrcholu daného období.
 

Nájem nebo koupě?

Při otázce, zda koupit, třeba zvážit, zda je finančně výhodnější být v nájmu nebo vlastnit. Pokud máte smysl pro finanční záležitosti, je pravděpodobné, že jste si to už spočítali, ale pro ostatní je určen rychlý přepočet, kterým mohou své rozhodnutí zracionalizovat. Pokud kupujete nemovitost jako alternativu k její nájmu, je koupě pro vás určitě výhodná, pokud je výše měsíční splátky 100% hypotečního úvěru (s minimálně fixovanou úrokovou sazbu na 3 roky) nižší než měsíční splátka nájmu. Koupě je pro vás výhodná iv tom případě, pokud je výše nájmu nižší než výše splátky úvěru, ale vyšší, než měsíční splátka úroku z úvěru. Samozřejmě, je třeba vzít v úvahu i veškeré náklady na spojené s koupí včetně rekonstrukce.
 

Důvody ke koupi

Pokud jste přesvědčeni, že nadešel správný čas na koupi nemovitosti, dříve, než se pustíte do jejího hledání, se zamyslete nad svou situací a důvody, které vás k ní vedou. Ty totiž ovlivní způsob výběru nemovitosti a při vašem rozhodování budou klíčové.
 
Existují dva nejběžnější důvody na koupi nemovitosti: koupě na bydlení a koupě jako investice, přičemž z nich vyplývají i kritéria jejího výběru (lokalita, typ, počet pokojů a dispozice obytného prostoru, výměra, patro, stav atd..). Takový přístup se však často stává příčinou, proč se kupující při hledání nemovitosti “zasekne”. Navíc, nemovitost sice může sice splňovat kritéria, přesto můžete mít pocit, že není tou pravou, případně zažijete nepříjemné vystřízlivění poté, co se nastěhujete (zjistíte, že nové bydlení vám způsobilo zcela nové problémy a ty staré vůbec nevyřešilo podle vašich představ ).
 
Problém je v tom, že rozhodnutí o výběru a koupi nemovitosti bývá do velké míry emocionálně.
 
Výběr bydlení se často pro svou závažnost přirovnává k volbě partnera. Ani toho si nevybíráte na základě jasně stanovené barvy očí, vlasů, výšky a hmotnosti, ale pro kombinaci různých vlastností a toho, jaký máte celkový dojem. Totéž platí i pro výběr nemovitosti. Za vaší pohnutkou nabýt nemovitost stojí nejčastěji pocit nepohodlí ve stávajícím bydlení. Dříve, než se pustíte do hledání vhodné nemovitosti, musíte mít jasno v tom, co potřebujete a jaký problém chcete koupí nemovitosti vyřešit. Zohledněte i očekávání ostatních osob, které se budou výběru účastnit a nemovitost s vámi užívat.
 
Nejde přitom o formální atributy nemovitosti, jako jsou počet pokojů a jejich dispozice, výměra, patro, balkon a podobně. Zvažte individuální potřeby jednotlivých členů rodiny s ohledem na budoucnost, například, jaký prostor budete potřebovat na to, abyste mohli v klidu pracovat, jaké podmínky budou potřebovat vaše děti na studium a kontakty s přáteli a pod.
 
Skutečně potřebujete nový dům?
 
Napište si na papír do jednoho sloupce problémy vašeho současného bydlení, do druhého jim přiřaďte důležitost a do třetího napište možná řešení v novém bydlení. Možná s překvapením zjistíte, že koupě rodinného domu není ve skutečnosti tím nejlepším řešením vaší potřeby soukromí a většího prostoru. Často se stává, že řešení problému nebo naplnění potřeby je možné i ve stávající nemovitosti, respektive nesouvisí s nemovitostí vůbec.
 

Stanovení kritérií pro výběr nové nemovitosti je druhým krokem.

Pokud jste si důsledně sepsali důvody, které vás vedou k úvahám o nové nemovitosti, váš seznam kritérií se už zřejmě začal formovat ve třetím sloupci. Tato kritéria představují vlastnosti, které podle vás nemovitost musí (nekompromisní kritéria) nebo by měla (kompromisní kritéria) mít. Jak určitě zjistíte později při kontaktu s realitou, pokud nemáte neomezený rozpočet, je vhodné nekompromisní kritéria omezit na minimum.